Kestopigmentoinnin peruskoulutus

3+1 Päivää kestopigmentoinnin peruskoulutukset

Kouluttaja Susanna Pelkonen


Toukokuu 27.-29.5.2020

Kesäkuu 25.-27.6.2020

Heinäkuu 15.-17.7.2020

Elokuu 11.-13.8.2020

Syyskuu 22.-24.9.2020

Lokakuu 20.-22.10.2020

Kestopigmentointikoulutus 1690€ sis. alv.24%.

Kestopigmentoinnin peruskoulutus on tarkoitettu kauneudenhoitoalan ammattilaisille. Koulutuspäivien aikana luomme sinulle perustan itsenäiselle työskentelylle. Koulutus kattaa perusteellisen teorian, paneutumista turvallisuuteen ja värien teoriaan. Peruskoulutuksessa opettelet kanssamme eyelinerin tyvitäytöllä, pehmeät ja luonnolliset shadow tekniikan kulmakarvat sekä 3D huulet rajauksella ja sävytyksellä.

Ammatillaiseksi kouluttautuminen vie aikaa. Koulutuksen jälkeen on tärkeä jatkaa harjoittelua
itsenäisesti, jotta opitut tekniikat muodostuvat tavaksi tehdä työtä. Alustava luonnos ja tarkat mittaukset ovat ylivoimaisesti tärkein asia kestopigmentoimisessa. Käymme läpi kaiken kanssasi ja
harjoittelemme yhdessä. Tarkoituksena on, että löydät kanssamme varmuuden jotta voit
jatkaa harjoittelua itsenäisesti työssäsi. On myös tärkeä löytää juuri sinulle sopivimmat
työtavat, joilla saavutat parhaimman mahdollisen lopputuloksen.

Kestopigmentointikoulutuksen kesto on 4 päivää. Päivät aloitetaan yleisesti klo 10.00. koulutuksissa panostetaan hands -on eli itse tekemiseen. Ensimmäiset koulutuspäivät pidetään peräkkäisinä päivinä seuraavasti.

TEORIA

Kestopigmentoinnin peruskoulutuksen teoria verkkokoulutus (tulossa keväällä 2020)

Kestopigmentoinnin perusteet jossa käydään tarkasti läpi perusasiat. Hygieniaa, dermatologiaa, anatomiaa, estetiikkaa, kontraindikaatiot, pigmenttien kemiaa, värioppia, asiakkaan konsultointia ja kotihoito-ohjeistusta.



PÄIVÄ 1

Kestopigmentointikoulutuksen ensimmäisenä päivänä harjoitellaan kulmakarvojen luonnostelu ja mittaukset. Estetiikka on tärkeää. Lounaan jälkeen tutustutaan välineisiin sekä harjoitellaan tekniikoita keinoiholle.

1. malli kulmien shadow tekniikkaan



PÄIVÄ 2

Kestopigmentointikoulutuksen toinen päivä alkaa eyelinerin teorialla. Heti sen jälkeen tehdään toinen shadow kulmien mallityö.

Lounaan jälkeen tehdään päivän toinen malli eli eyeliner.

1. malli kulmien shadow tekniikkaan

2. malli eyeliner silmienrajaus


PÄIVÄ 3

Kestopigmentointikoulutuksen kolmantena päivänä keskitymme huuliin. Päivä alkaa teoria osuudella ja tekniikka harjoittelulla keinoiholle.

Lounaan jälkeen työ tehdään mallille.

1. malli huultenpigmentointiin



PÄIVÄ 4

Vahvistuspäivä pidetään n. 8-12vkon sisällä koulutuksesta. Tällöin koulutuksessa tehdyt asiakkaatt tulevat uusinta käsittelyyn.

Päivän aikana käymme yhdessä läpi asiakkaille tehdyn työn tuloksen. Teemme asiakkaille uusinta käsittelyn ja pohdimme miten pigmentointeja pystyy vielä muuttamaan ja tarvittaessa korjailemaan.

Koulutuksen sisältö

  • Mitä on kestopigmentointi
  • ihon anatomia
  • Pigmentointialueet kulmat, huulet, silmänrajat
  • Esteettisyys
  • Puudutteet ja niiden käyttö
  • Värit, niiden valinnat, värioppi ja pigmentointi värien käyttäytyminen iholla
  • Kontraindikaatiot ja millä tavalla ne vaikuttavat pigmentointiin
  • Jälkihoito/kotihoito
  • Työympäristö
  • Hygienia
  • Mahdolliset ongelmatilanteet
  • Käytännön harjoittelu
  • Jälkivahvistus/ uusinta käsittely

Mallit


Malleja koulutukseen tarvitset neljä. Mallit sinun on syytä hankkia koulutkseen itse. Sovitusti voimme avustaa mallien hankinnassa, mutta emme voi luvata saavamme malleja 100% varmuudella. Koulutuksen toteutumisen edellytys on itse harjoittelun tekeminen mallille. Me emme myöskään ota vastuuta jos mallit peruvat saapumisensa.
  • Shadow kulmat - 2 mallia
  • Eyeliner - 1 malli
  • Huulet - 1 malli

Ruokailu

Päivät ovat todella kiireisiä, eikä meillä ole mahdollisuutta kunnon ruokatunteihin. Aikataulujen venyessä nipistämme ensimmäiseksi niistä. Silti on tärkeää, että päivän aikana syödään. Joten varaa itsellesi jotakin nopeaa ja helppoa syötävää. On tärkeää, etteivät kädet tärise ja tule huono olo.

LLB Akatemia koulutustiloista löytyy jääkaappi, mikro ja vedenkeitin.


Koulutuspaikka

Koulutukset järjestetään ensisijaisesti LLB Akatemialla osoitteessa Albertinkatu 23A, 00120 Helsinki.

Koulutus omassa hoitolassa

Järjestämme koulutuksia sovitusti myös asiakkaan omassa hoitolassa. Jos koulutus pidetään koulutettavan tiloissa ja matkaa sinne kertyy yli 100km, veloitamme verottajan hyväksymän kilometri korvauksen 0,43€/km. Jos kouluttaja joutuu yöpymään paikkakunnalla kohtuuttoman pitkän välimatkan takia, veloitetaan yöpymiskustannuksista koulutettavaa.


Koulutuksen maksaminen ja peruutus

Koulutukseen ilmoittaudutaan virallisella lomakkeella joka lähettämisen jälkeen on sitova.

Koulutus maksetaan laskulla tai sen voi ostaa verkkokaupasta Klarna osamaksulla.

Koulutus tulee olla maksettuna 2 viikkoa ennen varattua koulutuspäivää.

Koulutuksen voi perua viimeistään 4 viikkoa ennen varattua ajankohtaa jolloin peruutusmaksu on 350€ sis. alv. 24%.

Alle 2 viikon sisällä tehdyistä peruutuksista veloitamme koko koulutusmaksun 1690€ sis. alv.24% .

Koulutuksen siirtämisestä alle 2 viikon sisällä veloitamme 350€.


Ilmoittaudu koulutukseen